Välfärd

Välfärden består av biblioteken, Arbis och Kultur & Fritid. Tillsammans jobbar vi för att skapa en meningsfull fritid för kommuninvånarna.

Heidi Kronqvist
Arbis,
Välfärdsavdelningen
Heidi.Kronqvist@nykarleby.fi
Tf. Välfärdschef
Bettina Mannström-Sand
Arbis
Bettina.Mannstrom-Sand@nykarleby.fi
Kurssekreterare
Kristel Nordström
Arbis
Kristel.Nordstrom@nykarleby.fi
Laura Holm
Välfärdsavdelningen
Laura.Holm@nykarleby.fi
Museiamanuens
Katarina Östman
Välfärdsavdelningen
katarina.ostman@nykarleby.fi
Ungdomsledare
Camilla Nord
Välfärdsavdelningen,
Småbarnspedagogik
Camilla.Nord@nykarleby.fi
Pepparkakshuset: +358505954697
Fritidsledare
Johnny Barrner
Stjärnhallen
Johnny.Barrner@nykarleby.fi
Övervakare
Thomas Wannäs
Stjärnhallen
Thomas.Wannas@nykarleby.fi
Hallmästare
Emil Wingren
Välfärdsavdelningen
Emil.Wingren@nykarleby.fi
Media- och kulturkoordinator
Johanna Häggblom
Bibliotek,
Stadsbiblioteket,
Jeppo bibliotek
johanna.haggblom@nykarleby.fi
Lotta Karlström
Bibliotek,
Stadsbiblioteket
Lotta.Karlstrom@nykarleby.fi
Lena Dahlbacka
Bibliotek,
Stadsbiblioteket,
Munsala bibliotek
Lena.Dahlbacka@nykarleby.fi
Anne-Lie Haglund
Bibliotek,
Stadsbiblioteket
Anne-Lie.Haglund@nykarleby.fi
Susanna Kung
Bibliotek,
Stadsbiblioteket
Susanna.Kung@nykarleby.fi
Linda Träisk
Bibliotek,
Stadsbiblioteket
Linda.Traisk@nykarleby.fi
Catrin Wiik
Bibliotek,
Stadsbiblioteket
Catrin.Wiik@nykarleby.fi
Monica Sandström
Bibliotek,
Stadsbiblioteket,
Munsala bibliotek
Monica.Sandstrom@nykarleby.fi