Optimism inom regionens näringsliv

5.6.2026


Det är en hel del på gång i Nykarleby och i regionen. På företagarfrukosten i Tullmagasinen, som ordnades tidigare i veckan, serverades frukost och lägesbeskrivningar ur olika perspektiv för ett trettiotal Nykarlebyföretagare. Frukosten var ett samarbete mellan Nykarleby stad, Nykarleby Innovation Center och Nykarleby Entreprenörer.


Stadsdirektör Thomas Björk inledde med att blicka framåt motstadsstyrelsemötet ochfullmäktigemötet måndagen 15.6, som i amerikanska sammanhang skulle kallas en Super Monday.
-Bland annatpresenterarviett starkt bokslut, viväljer två viktiga positioner för stadens ledning ochbesluter omplanläggningförhavsnära bostadstomter.
För Nykarlebyveckan planeras ett nytt evenemang, som syftar till att hitta nya ägare till tomma hus runtom i kommunen och fyllahusenmed nya aktiviteter.
- Vi vill få in privatägda byggnader, som inte är i aktiv användning, till en marknadsplats där de kan hitta nya ägare.


Pälsprisernahar på senare tid rört sig uppåt och det råder en stor optimism inom branschen.
- Mycket tyder på att priserna för rävpäls kommer att fortsätta stiga. Det finns flera orsaker, bland annat att influerare i Kina har fått ett intresse för päls, berättade Steven Frostdahl ordförande i stadsfullmäktige och informationschef på Fifur.


Enligt Kari Myllymäki, företagsrådgivare på Jakobstadsregionens Utvecklingsbolag Concordia,har året börjat bra bland regionens företag, även om en viss försiktighet råder.
- I regionen har vi fem starka industribranscher, varav livsmedelsindustrin står för nästan en fjärdedel av industriarbetsplatserna. Många företag inom industrin har fortfarande brist på kompetent arbetskraft, sade Myllymäki.


Det största enskilda projektet inom regionen är Arctials planerade aluminiumfabrik i Kronoby och Karleby. Förstudierna pågår och ett investerings beslut fattas under 2027.
- Om investeringen blir av kommer den att behöva 30 000 personer under byggtiden och när anläggningen är i drift år 2030 kommer anläggningen att få en egen personal på 1 200 personer, plus alla kringtjänster. Det skulle ge möjligheter och effekter på hela regionens näringsliv. Många av regionens företag behöver hitta samarbetspartners för att kunna ta sig an underleverantörsuppdrag av den här storleken, konstaterade Myllymäki.


Åhörarna fick sedan enlektion av Elli Flen om hur företag bör tänka om beredskap.
-Många oförutsägbara händelserharpåverkatvärlden och vår vardag. I Finland är vi långsamma att reagera på förändringar. Det kan också vara en styrka, men generellt behöver företag tänka på olika scenarier somde kan hamna i och skapa vardagliga rutiner som fungerar i krislägen, tipsade Flen.



Gå till "Aktuellt"